V oblasti módy a odívání každý člověk může, až na vyjímky, nosit každou barvu - záleží jen na zvoleném odstínu.
Je pouze 5 základních barev: žlutá, červená, modrá, bílá a černá. Všechny ostatní vznikají jejich vzájemným mísením - tak vzniknou 2 velké skupiny barev - teplé (převažují v nich tóny červené a žluté) a studené (větší podíl modré). A je tu známé rozdělení barev na jaro, léto, podzim a zimu. Přičemž barvy jara a podzimu jsou barvy v teplém tónu, barvy léta a zimy v tónu studeném. Aby barvy působily harmonicky je důležité kombinovat vždy jen teplé nebo studené odstíny.
Na barvy se však můžeme podívat ještě z jiného úhlu, protože v našem životě, aniž si to možná uvědomujeme, sehrávají obrovskou úlohu. Např. novorozenec začíná barvy vnímat postupně v tomto pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, fialová, modrá, a to podle jejich vlnové délky. Barvy ovlivňují nejen psychiku ale také fyzično. Působí na nás i tehdy když je nevidíme (např. když bychom si zavázali oči).
Dělíme je do 3 skupin - uklidňující (jin-modrá,zelená), povzbuzující (jang-oranžová,červená) a neutrální (žlutá). Kombinace žlutá,červená,modrá je považována za symbol harmonie.
Na každého člověka působí každá barva jinak. Záleží to na Vás na Vaší povaze. Každá barva působí na určité vlnové délce, která v našem mozku ovlivňuje tvorbu melaninu, který má vliv na to jestli se v našem těle začne tvořit uklidňující serotin a nebo aktivizující adrenalin. Barvami se dá léčit, znázornit stav duše.
Z různých knih a článků zabyvajících se touto tématikou, jsem vybrala pro zajímavost a třeba i zamyšlení některé barvy. Když mluvíme o barvě nemusí se vždy jednat o oblíbenou barvu oblečení, ale spíš o barvu jako takovou.
Bílá
– denní světlo, rodící se síla, symbol nevinnosti, čistoty, moudrosti i lehkosti. Má schopnost vstřebávat a neutralizovat všechny barvy. Této barvě dává přednost ten, kdo chce začít něco nového a snaží se s její pomocí dostat z obtíží. Také umocňuje působení barvy, s níž je používána.
Žlutá
- stimulant mozkové činnosti - probouzí zájem o poznání a zkoumání. Barva optimistů, intelektuálů, idealistů a lidí silně citově založených, pohybujících se často ve světě iluzí. Lidé milující tuto barvu působí navenek klidně, ale uvnitř skrývají napětí a neklid. V rovině plus je žlutá barvou fantazie, radosti a moudrosti v rovině minus zase žárlivosti a závisti. Žlutá probouzí v člověku jemnost a něžnost, ale v případě pokud je této barvy moc naopak může způsobit neklid nebo sklíčenost. Působí jako čistič jater a střev. Pomáhá při nervovém vyčerpání a příznivě působí na pleť. Lidé naprosto odmítající žlutou barvu jsou uvnitž velmi zklamaní, někdy silně nespokojení sami se sebou. Nevěří lidem a nebaví je spousta věcí.
Oranžová
–Dodává životní radost a sílu, pohlcuje negativní energie. Je dobrá proti strachům, tiší pláč duše. Léčí pocity nedůvěry a sebeúcty. Pomůže překonávat depresi a těžké životní okamžiky.
Červená
- symbol moudrosti a moci. Lidé kteří mají v oblibě červenou barvu potřebují být úspěšní a usilují o dominantní postavení. Jsou schopni stejně tak vášnivě milovat jako nenávidět. Jsou důvěřiví a city u nich zaujímají významné místo. Červená barva podporuje zvýšení životní energie a imunity. Zvyšuje nervové napětí a dokáže vyvolat prudký nárůst aktivity. Pokud však červenou používáme stále tato schopnost povzbuzovat klesá a naopak nastupuje únava. Symbol krásy, lásky, ale také díky velké energii agrese a hněvu. Představuje energii jang - je také více oblíbená u mužů než u žen a to i přesto, že účinek je v obou případech stejný. Červené se připisují silné léčivé schopnosti. Lidé z mnoha kultur si např. uvazují na ruku červenou stužku nebo nit a věří, že je ochrání před nemocemi a duchy. Také podporuje chuť k jídlu a výborně se hodí při léčbě deprese, melancholie, bolestí hlavy v souvislosti s bolestí zad. Příznivě olivňuje záněty, působí na hojení ran a ekzémů. Pokud nesnášíte dobře červenou je to znak toho, že jste buď vyčerpaní nebo pohodlní měnit zaběhlé stereotypy.
Modrá
- ženská barva, evokující pocit chladu, jin. Znamení duchovna, rozšiřuje mentální a intelektuální schopnosti. Napomáhá bystrosti myšlení. Uvolňuje od strachu a sklíčenosti. Tmavě modrá stejně jaké černá opticky zeštíhluje. Tiší bolesti nervového původu, pomáhá při problémech se štítnou žlázou, při nemocech ušních-nosních-krčních a také plicních. Ten kdo má v oblibě modrou barvu je citově založen, vstřícný, vyhledávající kontakt s okolním světem. Světle modrá vypovídá o dobromyslnosti, ale také paličatosti. Tmavě modrá o nevyzpytatelnosti svého nositele.Není-li vám modrá barva příjemná, znamená to, že jste rozrušení, nespokojení sami se sebou nebo se svým nejbližším okolím. Také se vyhýbáte všemu co omezuje vaši svobodu.
Fialová
- Lidé kteří milují fialovou mají též rádi tajemno, záhady a řídí se svojí intuicí. Brání svoji svobodu a nemají rádi závazky a průměrnost. Pokud vám fialová nic neříká, je to znamení vaší racionality a realistického smýšlení.
Zelená
– Představuje bujnost a veselí ale také nezralost spojenou s nedokonalostí. Je symbolem zdraví. Uklidňuje a harmonizuje nervovou soustavu. Zlepšuje zrak. Dá se využít při nervovém vyčerpání a únavě. V přiměřeném množství osvěžuje a podporuje sebevědomí a mají ji v oblibě lidé uznávající jistoty, citliví na vlastní pozice, jejichž jednání je logické a spolehlivé zvlášť ve vztahu ke svému nejbližšímu okolí.. Doporučuje se např. do pracoven protože podporuje koncentraci. Povzbuzuje přátelství, lásku a sounáležitost k okolí. Učí nás umět se odevzdat. Je-li vám zelená barva nepříjemná zřejmě začínáte ztrácet víru v sebe sama. Cítíte se nedocenení.
Hnědá
– zemitá barva, dodává klidnou, stálou energii. Pomáhá k dokončování věcí a úkolů. Je barvou zdravého rozumu a schopnosti stát nohama pevně na zemi. Vrací nás od iluzí na pevnou zem. Náhlá inklinace k této barvě poukazuje na útěk od nějakého problému, či uvědomělé odmítání přijetí nějaké skutečnosti. Mají ji rádi lidé přetížení prací, vnitřně toužící po odpočinutí si v jednoduchém stylu života. Upřednostňování této barvy vypovídá o upřednostňování klidného stylu života, kde vše funguje - útulné zázemí, fungující manželství, dobré vztahy s ostatními. Pokud vám hnědá není vůbec příjemná vypovídá to o sebelásce a neschopnosti vychutnat si malé každodenní radosti.
Odstíny hnědé:
Hnědočervená - zájem o fyzickou práci. Hnědožlutá - deficit smyslných a citévých zásob a potřeba zapomenout. Hnědozelená - uvolnění tělesného napětí.
Šedivá
- je barva lidí, kteří jsou uzavření a usilují o moudrost. Snaží se předcházet napětí, emocím a své kroky důkladně promýšlejí. Pokud odmítáte tuto barvu je ve vás skryta obava, že něco důležitého zmeškáte nebo že se ztrapníte.
Černá
- vztahuje se v tajemnu, vše pohlcuje. V sousedství jiné barvy se její efekt zvyšuje. V současnosti patří do projevů nejvyšší elegance. Skrytě může černá symbolizovat i velkou touhu a vášeň. Lidé milující černou mají své pevné zásady. Je to barva nesmiřitelnosti a tvrdosti. Svědčí o silném charakteru.
Barvy a povahové typy:
Podle vrozeného temperamentu se lidé rozdělují do čtyři základních kategorií, označovaných jako sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik. Čistý typ se objevuje jen vzácně, člověk v sobě obvykle má od každé kategorie něco, avšak jeden temperament je převažující. Každý z uvedených typů má svou energii, která odpovídá fyzikální energii určité barvy. Na tuto barvu reaguje člověk charakteristickým způsobem.
Sangvinik
- do této kategorie patří lidé velmi činorodí, veselí, bezstarostní, ale také náladoví a nespolehliví. Označují se jako žlutý typ. Pro pocit klidu potřebují studené barvy, které je zchladí a ukonejší. Ideální barvou prostředí je pro sangvinika zelená, která je vyrovnávacím protipólem žluté.
Zelená je barva naděje, klidu a rovnováhy. Může být použita vedle teplých i studených barev. Díky širokému spektru odstínů dokáže naladit slavnostně (smrkově zelená) i přátelsky a mladistvě (jarní listí).
Cholerik
- tímto pojmem se označuje člověk dynamický, energický, ale také horkokrevný a vznětlivý. Takzvaný červený typ potřebuje pro kompenzaci své přirozené povahy interiér z větší části laděný do modré barvy, která je vyrovnávacím protipólem červené.
Psychologové zjistili, že modrá je barvou klidu, uspokojení, souladu. Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru, oddanost a tradici. Modrá evokuje představu moře i průzračného nebe. Uklidňuje a osvěžuje. Dokáže snížit počet tepů a stres. Ve světle modrém pokoji máte pocit neomezené volnosti a nekonečného prostoru, ve kterém se dobře dýchá.Pro mimořádně vznětlivé typy je vhodné kombinovat modrou se šedobílou. Pokoj potom působí, jako by se v něm zastavil čas, člověk v něm pociťuje klid a chlad.
Flegmatik
- materialistický, realistický, rozumově založený a málo vznětlivý flegmatik bývá pomalý, lhostejný, zahálčivý, usedlý. Aby překročil svůj stín a byl aktivní, potřebuje tento zelený typ povzbuzení živými barvami s převahou žlutých odstínů.
Tato barva je nejintenzivnější. Má silně povzbuzující účinek, a vyvolává optimistický pocit uvolnění, souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně.Její světlé tóny rozšiřují prostor a činí jej pocitově teplejším, sytější odstíny však mohou na velké ploše vyvolávat neklid. Doporučuje se používat spíš v doplňcích.
Teple žlutá v obývacím pokoji působí na flegmatika lehce optimisticky, rozveseluje ho, zahřívá, a proto mu dokáže stoprocentně zvednout náladu. Může se kombinovat s bílou, která ji zjemňuje.
Melancholik
- uzavřený, přemítavý, vážný, zdrženlivý, depresivní člověk s pocitem únavy až vyčerpanosti, kterého trápí věčné pochybnosti o sobě samém a který nevěří, že se mu ještě někdy něco může podařit, patří nejspíše mezi melancholiky. Jeho energie odpovídá energii modré barvy. Pro povzbuzení potřebuje dynamiku a energii červené barvy, která jej vyburcuje k činnosti, k odvaze projevit názor a dát najevo city.
Červená je výrazem životní síly, aktivity, potěšení z činnosti a také barvou dobrého kontaktu s okolím. Značí touhu po silných a hlubokých zážitcích, po úspěchu. Je to dráždivá, povzbuzující barva, která podporuje zvyšování tepu, zrychluje dýchání i krevní tlak. I při použití v omezené míře, například na doplňcích, zdůrazňuje teplou atmosféru pokoje. Velmi efektně působí interiér s ostrými přechody mezi červenou a krémové bílou. Volit je možné i poklidnější zařízení podle metody nazývané tón v tónu, která kombinuje odstíny oranžově rezavé s hnědou.