Popis:Shiva znamená „světlo“ nebo „oheň“, Lingam znamená „sloup“ (nebo „věž“). Shivalingam tedy znamená „sloup světla (nebo ohně). Shiva-lingam je mocný symbol světla, obklopený girlandou plamenů, které se zdvíhají od země k obloze a vysílají světlo a teplo na všechny ty, kteří se ocitnou v jejich blízkosti. Tvar Lingamu symbolizuje ( neviditelnou, neprojevenou) tvořivou sílu. Mužské a ženské energie jsou v ní spojeny. Podlouhlý, oválný tvar Shivalingamu symbolizuje mužskou energii, červená značemí symbolizují ženskou energii.
Užitek a použití Shivalingamu:
Shivalingam reprezentuje ve své formě bytí člověka, jeho duši.
Každý Shivalingam vyzařuje jak mužskou, tak i ženskou energii a produkuje tak hojivý účinek pro tělo i duši.
Shivalingam můžeme nejen nosit, ale také uchovávat doma na vhodném místě, odkud může energie proudit do celého domu.
Meditujeme-li pravidelně se svým Lingamem, přijímá tuto energii a opět ji vyzařuje – tak se stane cenným průvodcem na cestě k vnitřnímu Já.
ŘEKA NARMADA
Shiva Lingam s červenými značeními se nacházejí v řece Narmada. Narmada pramení v nadmořské výšce nad 3000 m v pohoří Vindhya v centrální Indii. Teče na západ a ústí přibližně po 1300 km ve spolkovém státě Gujarat do Arabského moře.
Podle staré tradice je Narmada nejposvátnější ze všech řek. Koupel v ní přináší očistu i uzdravení.Řeky jsou tradičně považovány za výraz ženské energie. Dotkneme-li se červených značení Shivalingamu, je to, jako bychom se dotkli řeky Narmada samotné.
To zanmená, že tato řeka neustále vysílá energii Prana. Proto jogíni, svatí i spiritisté vyhledávali odnepaměti řeku Narmada, aby prováděním Tapa na jejích březích dosáhli seberealizace. Například Bhrugu, Jamadagni, Lord Parshurám a mnoho dalších.
V určité oblasti řeky Narmada v centrální Indii se nacházejí kameny, které mají toto červené značení.
Tento tvar se případně upravuje a potom se Lingamy podle tradiční metody čistí a leští.
|